Политика за приватност

Приватноста, безбедноста и колачиња COMPLACENCE

Во продавница Moomin, ние сме посветени на заштита на вашата приватност. Имаме објавена заштита на податоците водич за да се обезбеди дека сте целосно свесни за тоа како и зошто ние собираме информации од вас, на кои таквите информации се откриваат и она што вашите права се.

Заштита на податоците

Магазин Moomin ("ние", "нас") е трговско име на DesignShop (Единбург) ООД Регистрирани во Шкотска
Не SC218833. ДДВ Регистриран број 789.855.834. Ние може да го користат вашите лични информации како што следува:

 • Исполнат својата цел и администрирање вашиот профил.
 • Да помине информации за вас на нашите агенти и вработени да вршат услуги за нас
 • Да открие информации за вас на сите релевантни регулаторот, ако тие го бара тоа, или на некој друг ако имаме законска обврска да го стори тоа
 • Ние може да ги следи или да снимате телефонски разговори со вас за да се обезбеди доследна нивоа на услуги за да се спречи или откривање на измама и за обука
 • Следење на клиент сообраќај обрасци и користењето на овој сајт да ни помогне да се развие дизајн и распоред на сајтот
 • Процесот на нарачки, исплати и подобрување на вашиот целокупната шопинг искуство преку обезбедување на вас со повеќе персоналните сајт;
 • Информациите што ги држат за вас, но не информации одржа во агенциите за кредитни референци, исто така, може да се користат да се анализира вашата шопинг параметри, како дел од нашата маркетинг програма. Ова може да ни помогне да изберете и наменска производи, услуги или специјални попусти и да ве информираме за било кој од оние што мислат дека ќе бидат заинтересирани да слушнат за.

Како ги заштитуваме вашите информации?

Ние настојуваме да се заштити вашите податоци на следниве начини: -

 • кога ќе Закажете или пристап до вашите информации за сметката, ние нудиме употребата на заштитен сервер. заштитен сервер encrypts сите информации што ви внесување пред да се испрати до нас, на тој начин заштитувајќи ги вашите доверливи податоци, особено вашата кредитна картичка од неовластено користење ;
 • ние нема да побара информации што е претерано за нашите цели;
 • се обиде, со ваша помош, да ги задржи сите информации што ги држат за вас до денот и точни;
 • избришете сите информации кои ние планираме за вас, кои веќе не е релевантно, во разумен временски период од денот такви информации станува веќе не е потребно за нашите цели;
 • заштита на вашите податоци од неовластено користење

Ние ги следиме строги безбедносни процедури во чување и објавување на информации, која имаш дадено за нас, за да се спречи неавторизиран пристап.

Во краток преглед, ние сме посветени на заштита на вашата приватност. Ние ги користиме информациите кои ги собираме на сајтот да се направи шопинг во продавница Moomin можно и за подобрување на вашиот целокупната шопинг искуство.

Магазин Moomin го поздравуваме вашиот прашања и коментари за било која тема, вклучувајќи заштита на податоци и вашата приватност. Ве молиме испратете е-маил на info@themoominshop.com

COOKIE истовремено следење

Како Магазин Moomin користи cookies

Секогаш кога ќе ја користите нашата веб-сајтови, мобилни веб-сајтови, мобилни апликации или апликации на било која друга уреди како PS3 или Xbox (колективно наречен Магазин Moomin на "дигитални производи и услуги"), информации можат да се собираат преку употреба на cookies и слични технологии.

Со користење на дигитални производи во продавница Moomin и услуги вие се согласувате со нашите употребата на колачиња како што е опишано во оваа температура на податоци.

ШТО СЕ "COOKIES?

Cookies се мали текстуални фајлови кои се симнати на вашиот компјутер или мобилен уред кога ќе ја посетите веб-сајт или апликација. Вашиот веб прелистувач (како што се Internet Explorer, Mozilla Firefox или Google Chrome), тогаш праќа овие колачиња назад кон веб-сајт или апликација на секоја наредна посета, така што тие може да ве препознаеме и запаметиме работи како персоналните детали или прилагодувања.

Cookies се многу корисни и направи многу различни работни места кои помагаат да се направи вашето искуство на веб-сајтови како мазна како е можно. На пример, тие може да се движи помеѓу веб страници ефикасно, сеќавајќи се вашите преференции, и генерално подобрување на вашето искуство (види подолу за повеќе примери). Тие, исто така, може да помогне да се осигура дека за недвижности го гледате на интернет се повеќе се релевантни за вас и вашите интереси.

Тие се познати како сесија или упорни колачиња, во зависност од тоа колку долго тие се користат:

 • Сесија колачиња само минатата за вашиот онлајн сесија и исчезнуваат од вашиот компјутер или уред кога ќе го затворите вашиот интернет пребарувач.
 • Упорни колачиња остане на вашиот компјутер или уред по интернет пребарувач е затворена и последната за период наведен во колачето. Овие упорни колачиња се активира секој пат кога ќе ја посетите страницата каде колачето е генерирана.

КОИ COOKIES Дали MOOMIN ПРОДАВНИЦА КОРИСТЕЊЕ И ЗОШТО?

Како ние ги користиме cookies

Cookies овозможи веб апликации да се одговори на тебе како поединец. Веб апликацијата може да се прилагоди своите операции за вашите потреби, сака и мрази од собирање и сеќавајќи се информации за вашите преференци.

Ние ги користиме сообраќај најавите cookies за да се идентификуваат кои страници се користат. Ова ни помага да ги анализираат податоците за веб сообраќај и подобрување на нашата веб страница со цел да се прилагоди на тоа да на потребите на клиентите. Ние само ги користи овие информации за статистичка анализа цели, а потоа податоците се отстранат од системот.

Генерално, колачињата ни помогне да ви обезбеди со подобра веб страна овозможувајќи ни да ги следи кои страни ќе најдете корисни и кои што не. А куки во никој случај не ни дава пристап до вашиот компјутер или какви било информации за вас, освен податоци одберете да ги споделите со нас.

Можете да изберете да прифатите или одбиете cookies. Повеќето веб прелистувачи автоматски прифаќаат cookies, но обично може да го менува вашиот прелистувач поставка одбиете cookies, ако преферираш. Ова може да ве спречи од целосно искористување на веб страната.

Кога ќе ги користат нашите дигитални производи и услуги, следниве 5 категории куки може да бидат поставени на Вашиот уред:

1. "Строго неопходно" колачиња

Овие колачиња се од суштинско значење во помагајќи ти да се движите низ нашите веб-страници и ги користат нивните карактеристики, како што се пристап до безбедна области на веб страната. Без овие колачиња услугите до кои сте побарале не може да се обезбеди. Овие колачиња не се соберат информации за вас, кои може да се користи за маркетинг или сеќавањето каде сте биле на интернет.

Некои примери на овие суштински cookies вклучуваат:

 • Сеќавајќи претходните акции (како текст што сте ги внеле во формуларот за регистрација) кога навигацијата назад кон страницата на истата седница.
 • Идентификување на вас, како се потпиша и одржување сте најавени во текот на вашата посета, така што не треба да се регистрирате во секој пат кога ќе ја посетите.
 • Сеќавајќи поставки за безбедност,

2. Функционални колачиња

Овие cookies овозможи на веб сајтови и апликации да се запамети избори ќе се направи (како што се вашето корисничко име, јазик или регион која се наоѓате) и да се обезбеди подобрена, повеќе лични карактеристики. Информациите овие колачиња соберат обично се анонимизирани, што значи не можеме да ви се идентификуваат лично. Тие не собираат никакви информации за вас, кои може да се користи за продажба на рекламирање или сеќавањето каде сте биле на интернет, но не помагаат со кои служат рекламирање.

Ние ги користиме овие видови на колачиња да го подобрите вашето искуство на нашите дигитални производи и услуги. Некои примери за тоа како ќе го направите ова вклучуваат:

 • Сеќавајќи се вашите преференции и поставувања. Ова може да вклучува плејлисти, омилени или специфични подесувања кои сте ги избрале за изгледот, големината на текстот и бои се користат во веб страната.
 • Сеќавајќи вашето место во видео ако ја напушти нашата веб страница пред да завршите со гледањето вграден видео, така што можете да ги собереш каде што ќе останев следниот пат.
 • Сеќавајќи ако веќе сте прашани дали сакате да пополнат анкета или ако сте завршиле една анкета, па вие не сте замолени да го направат тоа повторно.
 • Сеќавајќи ако сте биле на местото пред, така што пораките наменети за прв пат корисници кои не се прикажани на вас.
 • Сеќавајќи кога сте гласаа во анкетата или отценети производ или статија така што ќе не прават тоа повеќе од еднаш во текот на вашата посета.
 • Ограничување на бројот на пати сте покажа одредена реклама. Ова понекогаш се нарекува "Ограничувањето на семплирање.
 • Работат надвор кога да ви покаже реклами, така што да не се покажа премногу.
 • Поддршка на социјалните медиуми компоненти, како што се Фејсбук или Твитер (каде што веб-сајт користи приклучок од овие трети лица платформи, на пример).

3. Анализа колачиња

Со цел да се задржи Дигитални Производи Магазин Moomin и Услуги релевантни, лесен за користење и up-to-date, ние ги користиме на вебсајт и анализатор на услуги да ни помогне да се разбере како луѓето ги користат. На пример, ние може да се види кои делови од дигитални производи и услуги се најпопуларните, да се идентификува кои страници се гледа онлајн, да се идентификува кога грешки се случи и пробате различни верзии на страница или функција, за да видиме кој најдобро функционира.

Овие вебсајт и анализатор на услуги може да биде дизајнирана и управувана од страна на други компании во наше име.

На вебсајт и анализатор на услуги, исто така, може да користи cookies и слични технологии за да се направи информации собрани од страна на веб радиофарове повеќе корисни. Кога гледате веб-сајт, колаче е префрлен во вашиот прелистувач од веб серверот и се чуваат на вашиот компјутер. Тоа само може да се прочита од страна на серверот што го даде за вас. Слични технологии можат да работат во други дигитални производи и услуги.

Cookies овозможи на вебсајт и анализатор на услуги да ја признае вашата пребарувач или уред и, на пример, да се идентификува дали сте ги посетиле нашите дигитални производи и услуги пред, за она што претходно сте ги гледа или кликнавте, и колку ќе ни се најде. Информациите се анонимни и се користи само за статистички цели. Тоа ни овозможува да ги пратите информации, како на пример колку индивидуалните корисници имаме и колку често ја посетите нашата веб-сајтови. Таа, исто така ни помага да ги анализира шеми на корисничка активност и да се развие подобро корисничко искуство. На пример, ние може да се види дека многу луѓе кои видени страната, исто така, видени Страна Б и тогаш ние може да се препорача Страна Б на сите други кои видени Страна А

На вебсајт и анализатор на податоци и колачиња не може да се користи за да се идентификуваат како тие никогаш не содржат лични информации како што се вашето име или е-пошта. Меѓутоа, ако сте се регистрирале и потпишан во нашите дигитални производи и услуги, ние може да се комбинираат информациите од регистрацијата со податоците што ги добивате од на вебсајт и анализатор на услуги и колачиња (или слични технологии) да се анализира како тебе и другите луѓе ги користат нашите дигитални производи и услуги во детали и, каде што се запишале во да добијат таква комуникација, да ви испрати е-мејл и други комуникации, кои би можеле да бидат од интерес за вас. Комбинираната информации можат да вклучуваат информации кои се собрани од страна на вебсајт и анализатор услуги, додека не се регистрирате, и информации кои се собрани со помош колачи и слични технологии, пред да се регистрирани или потпишан внатре

4. Насочване колачиња

Ние, исто така, користи cookies за да помогнат во рекламирањето насочено кон одредени на следниве начини:

 • Куки може да бидат поставени на вашиот уред од страна на нашите трети лица даватели на услуги кои се запамети дека сте ги посетиле веб-сајт, со цел да ви овозможи со насочени реклами, кои се повеќе се релевантни за вас и вашите интереси. Тоа често се нарекува онлајн однесувањето рекламирање (OBA) (исто така познат како "однесувањето таргетирање 'или' интерес базирани рекламирање ') и се прави со групирање заедничките интереси врз основа на претходни веб прелистување активност. Рекламирање тогаш можат да бидат прикажани на вас кога ќе ја посетите Дигитални Производи Магазин Moomin и услуги која одговара на овие интереси. Вашите претходни веб прелистување активност, исто така, може да се користи да заклучиме работи за вас, како што се демографија (возраст, пол итн.) Оваа информација, исто така, може да се користат да се направи рекламирање на дигитални производи во продавница Moomin и услуги повеќе се релевантни за вас.
 • Персонализирано retargeting е уште една форма на OBA која им овозможува на нашите рекламни партнери, за да ви покаже недвижности врз основа на вашиот онлајн разгледуваат далеку од веб продавница Moomin е. На пример, ако сте ги посетиле веб-сајтот на онлајн туристичка компанија може да започнете да гледате реклами од истата туристичка компанија прикажување специјални понуди или ти покажува на производи за кои сте биле гледа кога ќе дојдат во нашите веб-сајтови. Ова им овозможува на компаниите да се рекламираат на луѓе кои претходно го посетија нивниот веб-сајт.

Иако овие колачиња да ги пратите вашите посети низ веб-тие не знаат кој си. Дури и ако се регистрирате на нашиот сајт, на OBA податоци се уште не е поврзана со вашиот профил.

5. Други трети лица колачиња

Ве молиме имајте во предвид дека на некои страници на нашата веб-сајтови може да забележите дека колачињата се поставени, кои не се поврзани со продавница Moomin или нашите овластени даватели на услуги. Кога ќе ја посетите страницата со содржина вградени од, на пример, YouTube или Facebook, овие даватели на услуги можат да постават свој cookies на вашиот веб прелистувач. Овие анонимни куки може да бидат поставени од страна тоа трето лице за следење на успехот на нивната примена или да изберете од нивната апликација за вас. Магазин Moomin не ја контролира употребата на овие колачиња и не може да им пристапите поради начинот на кој колачиња работа, како колачиња само може да се пристапи од страна на партијата кои првично ги постави. Треба да проверите на трети лица веб-сајтови за повеќе информации за овие колачиња.

Листа на Колачињата се користи во овој сајт

Колаче Име Куки Категорија Опис Времетраење
wordpress_ 2 WordPress куки за логиран на корисникот. сесија
wordpress_logged_in_ 2 WordPress куки за логиран на корисникот сесија
wordpress_test_ 2 WordPress куки за логиран на корисникот сесија
wordpress_test_cookie 2 WordPress тест куки сесија
WP-Settings- 1 WordPress, исто така, поставува неколку WP-Settings-[UID] колачиња. Бројот на крајот е вашиот индивидуален корисник проект од корисниците база на податоци табела. Ова се користи за да го прилагодите вашиот поглед на админ интерфејс, а можеби и на главниот сајт интерфејс. 1 година
WP-подесувања работно време- 2 WordPress, исто така, поставува неколку WP-Settings-{времето} - [UID] колачиња. Бројот на крајот е вашиот индивидуален корисник проект од корисниците база на податоци табела. Ова се користи за да го прилагодите вашиот поглед на админ интерфејс, а можеби и на главниот сајт интерфејс. 1 година
PHPSESSID 1 Да се ​​идентификуваат вашиот уникатен седница на веб-сајтот сесија
Sess 1 Да се ​​осигура дека се признаени кога ќе се движат од страница до страница во рамките на сајт и дека секоја информација која ја внесувате се памети. сесија
 • Категорија 1 куки: Овие колачиња се од суштинско значење со цел да ви овозможи да се движите низ веб-сајт и користат неговите карактеристики, како што се пристап до безбедна области на веб страната. Без овие колачиња услугите до кои сте побарале, како шопинг кошнички или е-фактурирање, не може да се обезбеди.
 • Категорија 2 куки: Овие колачиња се соберат информации за тоа како посетители usea веб-сајт, на пример кои страници посетители одат најчесто, а ако тие добиете пораки за грешки од веб-страници. Овие колачиња не собираме информации кои идентификува еден посетител. Сите информации овие колачиња собираат е збирните и затоа анонимен. Тоа се користи само за да се подобри како веб-сајт работи.
 • Категорија 3 куки: Овие колачиња овозможи на веб-сајт е да се запамети избори ќе се направи (како што се вашето корисничко име, јазик или регион која се наоѓате) и да се обезбеди подобрена, повеќе лични карактеристики. На пример, веб-сајт може да биде во можност да ви обезбеди со локалните временските извештаи или сообраќај вести од чување во колаче регионот во кој сте во моментов се наоѓа. Овие колачиња, исто така, може да се користат да се сетам промени сте ги направиле на големината на текстот, фонтови и други делови на веб страни кои можете да ги прилагодите. Тие, исто така може да се користи за да обезбеди услугите до кои сте побарале како што се гледањето на видео или коментирање на блог. Информациите овие колачиња соберат може да бидат анонимизирани и тие не можат да ги пратите вашето прелистување активност на други веб-сајтови.
 • Категорија 4 куки: Овие колачиња се користи за реализација на недвижности повеќе се релевантни за вас и вашите интереси Тие исто така се користи за да се ограничи бројот на пати ќе видите една реклама, како и помош измери ефективноста на рекламна кампања. Тие обично се поставени од страна на рекламирање мрежи со дозвола на веб-сајтот на операторот. Тие се сеќаваат дека сте ги посетиле веб-сајт и ова се споделуваат информации со други организации како што се рекламни. Мошне често таргетирање или рекламирање колачиња ќе бидат поврзани со сајт функционалност понудена од страна на други организации.